Zlatuška ZŠ Tour 2018 odstartovala…zs trnka kolaz 2018

Před lety jsme v neziskové organizaci Společnost pro zvířata – ZO ČSOP , kde jsem pracovala, realizovali ekovýchovné programy zaměřené na etické nákupy a na to, jak rozdílný život žijí zvířata na statku a v intenzivním zemědělství.

Měla jsem k dispozici desítky fotek všech zvířat, ze všech možných typů chovu, ale pořád mi něco chybělo. V době, kdy jsem i já sama začala chovat slepice a občas se o nich před dětmi rozpovídala, jsem netušila, že dnes si to něco, co mi před lety k úplnosti scházelo, skutečně splním.

Také nemáte rádi, když o Vás někdo mluví ve Vaši nepřítomnosti? Nač mluvit o slepičkách, když dnes městské děti slepici jakživ neviděly?! Proč by jim to nemohla říct slepice sama? Jestli se některé zvíře opravdu hodí k dětem, pak jsem já a dalších 100 % dětí tohoto světa pro slepice!

Vyletěla první vlaštovka, přesněji slepička, vlastně Zlatuška…

Díky mé skvělé kamarádce Kláře Kaiserové, která vede ekokroužek v ZŠ Trnka v Dobříši, se moje touha hladce přenesla v realitu. Nebudu Vám nalhávat, ale už jen zmínka, že školu navštíví slepice, zvedla tlakovou vlnu houfu dětí až k hlavnímu vchodu. Přiznám se, že jsem v tu chvíli zalitovala, že nejsem tou onou vyvolenou slepicí. A přiznám se, že od doby, co slepičky chovám a mám možnost je tak blíže poznat, pozorovat a studovat, je více takových zamyšlení, kdy se zaraduji, že mi někdo někdy řekl, jaká jsem to ale slepice!

A co je opravdovým smyslem Tour?Portfolio

Jak vrátit dětem jejich opravdové, respektive přirozené přátele? Přestat jim říkat, že zvířata jsou rozdělena na ta pro mazlení a na ta, která jsou jen k užitku. Vrátit je na cestu soucitu, porozumění ke všem živých tvorům, hospodářká zvířata nevyjímaje.

Dokázat jim právě přítomností slepičky, že jsou to zvířata zvídavá, kontaktní, citlivá,  inteligentní, stejná jako jejich Žerykové a Micky.

Ukázat jim, že existují souvislosti mezi hospodářskými zvířaty a produkty, které mají na talíři. Nechat je porozumět, že svým chováním ovlivňujeme životy i jiných než jen ty vlastní. A že existuje nespočet cest, kde ani jedna nemusí podporovat kruté průmyslové velkochovy.

Co se na setkání dětí dozvědí?

Hodně jim toho poví Zlatuška a co nepoví ona, povím já. Mluvíme o potřebách slepic, o jejich komplikované hierarchii, o jejich mateřství, o tom, co dělají rády a co dělají často.  O tom, kde se berou vejce. Jak od sebe vejce v obchodech poznáme. Vyprávíme si zajímavosti ze světa slepic a dokonce hrajeme se Zlatuškou hru.

Už chystáme další návštěvu.

Máte také zájem, aby se u Vás ve škole Zlatuška stavila? 

Napište nám.

Komentáře jsou uzavřeny.