Těžko stravitelná pravda o Parmazánu

kravy_parmazan

27. 11. 2017

Zveřejňujeme tiskovou zprávu organizace Compassion in World Farming:

Dnes zveřejněný průzkum odhaluje krutou pravdu o způsobu výroby proslulých italských sýrů Parmazán a Grana Padano.

Přední mezinárodní organizace na ochranu hospodářských zvířat Compassion in World Farming (CIWF) objevila šokující podmínky, v jakých musí žít krávy produkující mléko pro výrobu těchto oblíbených sýrů.

Videozáznam pořízený na devíti farmách v údolí řeky Pád v Itálii ukazuje vyhublé krávy nucené žít v holých špinavých stájích bez přístupu ven. Takový způsob chovu jim znemožňuje chovat se přirozeně.

CIWF na základě svých zjištění naléhavě žádá výrobce Parmazánu a Grana Padano, aby prostřednictvím svých standardů přiměli své dodavatele mléka vypustit přibližně půl milionu krav na pastvu a zlepšit jim podmínky ustájení.

To, co náš průzkumný tým objevil, je šokující. Přináší svědectví o naprosté mizérii života zvířat v průmyslových velkochovech,” prozrazuje Emma Slawinski, ředitelka kampaní CIWF. „Průzkum zdokumentoval extrémně vyhublé, vyčerpané krávy, s nimiž se zachází jako se stroji na mléko. Některé kulhají tak, že sotva chodí, mnohé mají různá poranění. Parmazán a Grana Padano se prodávají jako výrobky ´vynikající kvality´, ale z hlediska života krav je to nekonečně daleko od pravdy. Je načase vrátit zvířata zpátky na pastvu, kam patří.”

Ačkoli se výrobci sýrů díky těmto kravám chlubí ročním obratem kolem 5 miliard euro, vypadá to, že ve svých výrobních standardech nemají žádné požadavky na zajištění životní pohody zvířat.

Parmazán a Grana Padano se prodávají po celém světě jako “prémiové” výrobky a jsou velice oblíbené i v ČR.

Více o kampani CIWF se dozvíte na www.syry-bez-soucitu.cz

-konec-

Pro více informací a videozáznam prosím kontaktujte Romanu Šonkovou, zástupkyni CIWF

v ČR: Romana.Sonkova@ciwf.org, 778 000 288.

Poznámky pro redakce:

Compassion in World Farming (CIWF) založil v roce 1967 britský chovatel dojnic Peter Roberts, který byl znepokojen intenzifikací zemědělské výroby. Dnes je CIWF přední nevládní organizací na ochranu hospodářských zvířat, která usiluje o ukončení průmyslových velkochovů a podporuje humánní a udržitelnou výrobu potravin. Ústředí má ve Spojeném království a své kanceláře v řadě evropských zemí, v USA, v Číně a v Jihoafrické republice. Pro více informací navštivte www.ciwf.org.uk.

CIWF zahájil mezinárodní kampaň žádající prostřednictvím petičních dopisů výrobce Parmazánu a Grana Padano, aby se co nejdříve zavázali, že poskytnou kravách svých dodavatelů mléka pobyt na pastvě. CIWF žádá, aby v roce 2018 zavedli program monitorování a zlepšování životní pohody (welfare) zvířat, který bude zahrnovat pobyt nejméně 100 dní ročně na pastvě a úplný zákaz vazného ustájení.

Komentáře jsou uzavřeny.